reklama
kategoria: Dziecko
29 październik 2019

Jak rozwija się maluch w 6 miesiącu życia

zdjęcie: Jak rozwija się maluch w 6 miesiącu życia / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Sześciomiesięczne niemowlę uczy się szybko, coraz lepiej wykorzystując zmysły i kojarząc ze sobą różne informacje przez nie rejestrowane. Coraz więcej potrafi zapamiętać, jego wspomnienia sięgają nawet do dwóch tygodni do tyłu. Jak rozwija się dziecko w szóstym miesiącu życia opisuje - Anna Wojtyla – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.
REKLAMA
Rozwój fizyczny


Półroczne dziecko, w pozycji na brzuchu, opiera się na całych dłoniach i kolanach, unosząc przy tym tułów. Siada pewnie podciągane za obie ręce, doskonale siedzi z podparciem. Na spacerze, wędrówkach po mieście, lesie ta umiejętność stwarza dziecku nowe perspektywy. Często w tym okresie rodzice dokonują zmiany z wózka typu gondola na wózek spacerowy. Maluch ma coraz większą kontrolę nad sięganiem i chwytaniem, a jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane. Półroczne dziecko potrafi już przemieszczać się samodzielnie. Nie na nogach, oczywiście, ale na brzuszku. Umiejętność pełzania, kręcenia się wokół własnej osi i turlania po podłodze wykazuje większość maluchów w tym wieku. Znaczące postępy widać w motoryce małej, czyli w sprawności dłoni. Dziecko chwyta przedmiot całą dłonią i wyprostowanym kciukiem, umie przekładać go z ręki do ręki.

Półroczny maluch ma już pierwsze ząbki. Trzeba je myć, ale wystarczy do tego zwykły gazik nawinięty na palec, zwilżony ciepłą przegotowaną wodą. Można się także zaopatrzyć w specjalne pierwsze szczoteczki dla niemowląt - nakładki na palec.

Hitem tego okresu jest odkrycie lustra. Maluch lubi patrzeć na własne w nim odbicie, a szalenie absorbującym zajęciem stają się „rozmowy z samym sobą”.

Inną ważną czynnością, którą dziecko uwielbia, są rozmowy z otoczeniem. Choć sześciomiesięczne dziecko porozumiewa się raczej w swój własny sposób i operuje dostępnymi na tym etapie rozwoju środkami, jest naprawdę kontaktowe.  Świetnie wydaje dźwięki sylabowe – gaworzy, naśladuje dźwięki usłyszane od osób z otoczenia.


To już umiem:
  • Zabawki i inne przedmioty chwyta całą dłonią i pewnie przekłada je z rączki do rączki.
  • Jest w stanie zatrzymać wzrok w jednym punkcie na dłuższą chwilę.
  • Dziecko nie jest w stanie samodzielnie siedzieć, ale stale próbuje nowych pozycji i kontroluje trzymanie główki.
  • Reaguje na dźwięki i odwraca główkę w kierunku z którego one dobiegają.
  • Odróżnia znane mu głosy i reaguje na nie uśmiechem.
  • Leżąc na plecach, unosi główkę i przygląda się swoim stopom, starając się włożyć je do ust (co mu się często udaje),
  • Siedzi z podparciem,
  • Potrafi sprawnie pełzać i turlać się,
  • Może przekładać przedmioty z jednej ręki do drugiej,
  • Podąża wzrokiem za spadającą zabawką,
  • Chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki,
  • Potrafi swobodnie unosić główkę, zarówno z leżenia na brzuszku, jak i na plecach,


Rozwój emocjonalny

Podczas płaczu dziecka, wystarczy, że pokażesz mu się i czule do niego przemówisz, zrobisz czuły gest. Dla półrocznego dziecka obecność rodziców jest bardzo ważna, przy Was Wasze maluchy czują się pewniej. Dzieci są do Was mocno przywiązane i nie chcą już zostawać same lub w towarzystwie mniej znanych osób czy babć. Niemowlę potrafi już zapamiętać, że to ty śpiewasz mu piosenki, a tata – wygłupia się z nim na dywanie, dlatego, w zależności od swojego humoru, może zachęcać któreś z was piskiem do zabawy. W tym okresie kołysanie nie jest jedynym sposobem na pocieszenie dziecka w momentach smutku czy płaczu. Ukojenie przynosi dziecku obecność osób, do których jest przywiązane czy bliskość ulubionej, ważnej zabawki.


Mamo, Tato pobaw się ze mną:
 
  • W trakcie zabawy przed lustrem zakładaj dziecku różne nakrycia głowy i obserwuj, jak zareaguje na zmianę swojego wyglądu
  • Spróbuj nauczyć dziecko najprostszych słów złożonych z dwóch jednakowych sylab i pokaż mu, co one oznaczają „mama”, „pa-pa”
  • Baw się z dzieckiem w chowanie i szukanie przedmiotów
  • Baw się w „sroczka kaszkę ważyła”
  • Podczas kąpieli pokaż dziecku zabawki jak unoszą się na powierzchni


Rodzicu pamiętaj o tym:
  • Funkcje poznawcze: daj dziecku do zabawy nie tylko grzechotki, ale także kubeczek, kartonowe pudełko czy inny bezpieczny przedmiot codziennego użytku – niech poznaje nowe faktury, kolory, kształty
  • Funkcje motoryczne: często kładź malucha na podłodze, aby trenował umiejętność poruszania się, próby pełzania
  • Funkcje komunikacyjne: mów dużo do malucha
  • Funkcje społeczne: baw się z maluchem w „a kuku!” i w chowanie przedmiotów za plecami, niech dziecko szuka wzrokiem zguby – takie interakcje to dobry trening rozwoju społecznego

Mamo, Tato nadal jesteście dla Mnie najważniejsi. Z Wami mój świat jest kolorowy. Niech ta wędrówka trwa jak najdłużej.



Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, piątej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2019 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info


Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest Octaseptal.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Międzyrzecz
1.5°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 15:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Międzyrzeczu

kiedy
2024-12-01 19:00
miejsce
Międzyrzecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 20:00
miejsce
Skwierzyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 19:00
miejsce
Międzyrzecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-25 16:00
miejsce
Międzyrzecki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany